21/10/2019
 
 

 
 

 

בדק בית - כדאי לדעת!!    

נכס מגורים עולה מאות רבות של אלפי שקלים, והוא מורכב מעשרות רבות של פריטים שנועדו להביא לרווחתם ולהנאתם של המשתמשים בו. חלק מהקבלנים נוטים לחסוך בטיב החומרים וברמת הביצוע, וכן ברמת הפיקוח ההנדסי על הביצוע. כתוצאה מכך, רווחיו של הקבלן גדלים, ואילו איכותו של הנכס שרכשתם - נפגמת, ומכאן גם איכות חייכם. גם הרכוש המשותף - מראהו הכולל וטיב הביצוע שלו, הינו רכיב משמעותי בהערכת שוויו של הנכס הפרטי שלכם.

ליקויי בניה נגרמים בשל אי הקפדה של הקבלן ושל אנשיו על חוקי התכנון והבנייה, על תקנות התכנון והבנייה, על התקנים הישראליים ועל מפרטי ביצוע של יצרני ציוד וחומרים.

חלק מליקויי הבנייה, כגון סדקים ושיפועים הפוכים של משטחים, ניכרים לעינו של הדייר המצוי. לעומתם, בליקויים רבים נוספים, אשר עשויים להיות קריטיים לאורך חייו של הבית ולאופן השימוש בו, מבחינה רק עינו של מהנדס מנוסה. 

המהנדסים שלנו מנוסים מאוד, והם בקיאים באופן הביצוע הקבלני, בתקנים השונים ובתקנות, ערים מאוד לנרשם במפרט המכר, ויכולים להבחין בליקויים הנסתרים מעינו של הדייר הממוצע.

אנו ממליצים לבצע בדיקה הנדסית, הנמשכת מספר שעות, בכל מקרה של קנית דירה / נכס, מאחר ועלות הבדיקה ההנדסית זניחה מאוד, יחסית לעלותו של הנכס. התועלת שניתן להפיק מדו"ח זה גבוהה מאוד: יכולת התמודדות מול המוכר עד כדי פנייה לערכאות, קבלת פיצוי כספי הולם מהמוכר, נקיטת פעילויות שנועדו לשמר את אורך החיים של הנכס, והקטנה של עלות האחזקה של הנכס.

שלבים לביצוע ביקורת הנדסית:
א. במהלך הבניה של הבית. מומלץ ונבון לבצע בדיקת טיב בשלב הקמת השלד קודם לביצוע הטיח, שעלול להסתיר חלקית את ליקויי שלד המבנה, וכן במהלך עבודות הגמר.
ב. בשלב מסירת הבית מהקבלן לרוכש הבית. בדיקה בשלב זה מסייעת מאוד בהתמודדות משפטית מול הקבלן, ומקטינה את האפשרות לטענות מצד הקבלן בדבר נזקים עצמיים של הדייר במהלך שנת הבדק.
ג. לקראת תום שנת הבדק. בשלב זה מומלץ מאוד לבצע ביקורת הנדסית מקיפה ויסודית, אשר בה תוכלו למסור את הערותיכם הסובייקטיביות הנוגעות למפגעים, בעיות ותחושות שלכם כפי שהבחנתם במהלך שנת השימוש הראשונה בנכס.
ד. קודם רכישה של נכס מיד שנייה. חשוב ומומלץ מאוד לבצע בדיקה הנדסית, אשר תאפשר לכם להימנע מהופעה מאוחרת של פגמים סמויים במבנה, כמו רטיבות וסדקים, שהוסתרו במכוון על ידי המוכר. בנוסף, תאפשר הבדיקה לקונים להעריך נכונה את האפשרויות לתכנון מחדש של הנכס ולקבלת אומדן עלויות.

כמו כן, באפשרותנו לבצע בדיקה של פריט בודד בלבד בביתך, כגון: ריצוף, אלומיניום וכד'. בדיקה זו תהיה מפורטת על פי התקנים והתקנות הנוגעים לפריט זה, ותהיה קבילה כחוק במקרה של הליך משפטי.

ייעוד אפשרי של קרקעות פנויות בסביבת בית המגורים:
דמיינו מצב שקורה לעתים קרובות למדיי: רכשתם את בית חלומותיכם, בדקתם היטב את כיווני השמש והאוויר, ודמיינתם במוחכם את פריחת הכלניות והסביונים בשדה הפתוח, שמול מרפסת הסלון של ביתכם. לפתע, מגיעים הדחפורים ומתחילים לחפור את השדה הפתוח לצורך הקמת חניון ל... קניון השכונתי החדש או בית ספר חדש, או לחילופין, הרחוב שלכם מורחב והופך להיות כביש כניסה חדש לעיר עם תנועה ערה משעה 4 בבוקר ועד לחצות הלילה.

מידע מוקדם מסוג זה הינו חשוב ביותר, וקרוב לוודאי שהקבלן היה מודע לתכנון המיועד אולם בחר - בצדק מבחינתו - שלא לשתף אתכם בו, ובמקרה החמור יותר ייתכן שאף הוא לא טרח לבדוק את תוכנית האב העירונית המעודכנת.

מנכ"ל המשרד הינו בעל ניסיון רב בתחום המוניציפלי, וכיהן במשך 11 שנים כמהנדס 2 רשויות מקומיות וכמהנדס וועדה מקומית לתכנון ובנייה. הוא בקיא היטב בדינמיקה הקיימת בתחום התכנון העירוני - הליכים אשר עשויים להשפיע ישירות על ערכו של הנכס עליו שילמתם במיטב כספכם.

שירות זה הינו ייחודי למשרדנו, והוא חשוב לא פחות מבדיקת הריצוף, הטיח, הקרמיקה ויתר מרכיבי הבית.

תשתיות ציבוריות
מיד לאחר הגשם הראשון בשכונתכם, מצאתם כי החניון התת-קרקעי של ביתכם הוצף במים עקב תכנון לקוי של השיפועים ושל מיקום קולטני הגשם העירוניים. או שהכניסה לחניה של ביתכם אינה בגובה הנכון, או שלפתע הביוב העירוני גולש פנימה אל מרתף ביתכם, וכתוצאה מכך נגרמים נזקים, שעלותם הכספית גבוהה מאוד. לצערינו, הבקרה ההנדסית על תוכניות הפיתוח של התשתיות הציבוריות בחלק מהרשויות המקומיות נעשית ברמה ירודה וכתוצאה מכך, נגרמים נזקים לתושבים. 

ליווי משפטי
לצערנו, עם פנית הדייר לקבלן עם הדו"ח ההנדסי, נוטה הקבלן להציג מצג של טיפול לכאורה בבעיות שהעליתם, ולשלוח צבּעים ועובדים כלליים לדירה, על מנת לפתור את הליקויים, כפי שהוצגו בדו"ח ההנדסי. בדרך כלל, על מנת לחסוך בעלויות, נוטה הקבלן לתקן את הליקויים לפי הבנתו "הכספית" ולא ההנדסית. כתוצאה מכך, נוצר מצב חדש המטשטש ומשבש את ההתייחסות ההנדסית, כפי שקבע המומחה, ואתם כדיירים עומדים חסרי אונים מול פעילויות הקבלן.

חשוב מאוד כי תקבלו הדרכה מסודרת מאת עורכי-דין הבקיאים בתחום זה, וכן רצוי שהפנייה לקבלן תיעשה בליווי מכתב ברור והחלטי מאת עו"ד. אנו מבטיחים לכם כי ההתייחסות של הקבלן לטענותכם יהיו שונים מאוד, כתוצאה מפניה של עורך דין מנוסה אליו. השקט הנפשי שלכם חשוב לנו מאוד, ולכן ליווי משפטי זה ניתן כחלק מהשירות
וללא כל תשלום נוסף.

בדיקת נכס לפני קנייה
בקניית דירה או בית, אתם מבצעים את אחת העסקאות הגדולות ביותר שתבצעו בימי חייכם, וחשוב מאוד לוודא שתהיה עסקה מוצלחת וטובה, ללא הפתעות וללא עוגמת נפש.

ברכישה מקבלן, הנכם נהנים מאחריותו לדירה ומהגנת החוק מפני נזקים שעשויים להימצא בנכס שרכשתם. מאידך, ברכישת בית או דירה מיד שנייה, אתם עשויים להימצא במצב של קניית חתול בשק, ולקנות בית עם פגמים מהותיים, אשר הוסתרו מכם בעת ביקוריכם בבית. כך, שוויו של הנכס שרכשתם נמוך באחוזים רבים ומשמעותיים מהמחיר ששילמתם עליו בפועל.


בדיקת נכס לפני קניה כוללת את הרכיבים הבאים:
- בדיקה חזותית של קירות חוץ
- בדיקה חזותית של פנים הבית
- בדיקת מצב חלקי הבית: איכות הבנייה, טיב הטיח וטיב הריצוף
- הערכת טיבה של מערכת האינסטלציה והקבועות התברואתיות
- בדיקה חזותית של חדירת מים למבנה: דליפות מצנרת, דליפות מהגג או מדירה שמעל
- בדיקת מצב החלונות והדלתות
- בדיקת מצב חיפויים בחדרים הרטובים
- בדיקה ראשונית של מערכת החשמל

מאחר וביתכם טרם אוכלס, נוח וזול יותר לבצע בו שיפורים ושדרוגים קודם הכניסה אליו וזאת על מנת לשפר את איכות חייכם בו. במהלך הבדיקה ניתן לקבל מידע חשוב נוסף, כמו: בדיקת הייתכנות לביצוע שינויים בתכנון הפנימי של הבית, העלויות הצפויות, ואף קבלת כתב כמויות ומפרט ביצוע לקבלנים.

צור עימנו קשר ונשמח לעמוד לשרותך!

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר